2015



2015-ben készült felvételek


Pásztorok, pásztorok, örvendezve…

Egy kis karácsonyi játszadozás. Az új juharfa Schneider ne hiába legyen a furulyáim között. Egy C-s szoprán furulya tesztelése, meg a karácsonyi hangulat hozta létre ezt a felvételt. Szenteste élőben is teszteltem új furulyámat. Kellemes kezdet volt. Érdekes hangja van. Erősítő nélkül is betöltötte a templomot. A kezdeti lépések után, úgy érzem, hogy az alsó oktáv szebben szól, mint egy átlagos fafurulyán. remélem ebben más is meg fog erősíteni.

A kíséretet a már szokásosnak mondható módon készítettem el. Anvil kottázott, ezt Reason beszippantotta, és komolyabb hangszíneket adott neki. Audacity pedig összevarázsolta a furulya és az „ámítógép” hangját.


326. Dicsőség mennyben az Istennek! 1855

A feldolgozásaim alapjául szolgáló link megváltozott, az előző videóimban közreadotthoz képest. A helyes elérési út:
http://egyhazzene.reformatus.hu/orgona-harmonium
Ebben a videóban egy 2014-ben már játszott ének, 2015-ben újra feldolgozott változata hallható, hangszeres verzióban. A szoftveres zenei kíséretre az „élő” díszt egy Yamaha Alto YRA 27 II altfurulya adja. 


A Vidrócki híres nyája 

Ebben a videóban egy újabb szoftveresen kísért kísérletet láthatnak. A furulya egy kopott öreg fa hangszer, de nagyon simán szól a magasabb fekvésben is.

A dal főhőse nem mindennapi életúttal rendelkezett. Ezt a mellékelt linken megtekinthetik. A link szerzője Tarján M. Tamás A kürt nem ok nélkül került a videóba. Ez szintén a linken nyer magyarázatot.
http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1837_november_12_vidroczki_marton_szuletese/

Bár a képek nem Vidrócki Marcit ábrázolják, de így is felelevenítik a kor hangulatát. Amikor is a magyar betyárok egy időben megjelentek európai társaikkal, akiket Highwayman-nek neveztek.

A következő szabadon felhasználható és módosítható képeket használtam fel a videóban. Külön köszönet a feltöltőknek.
Grabo112-Kékestető
Gondy és Egey fényképe után Jankó J. Vasárnapi Újság illusztrációja 1870. február 17. - A pásztor
Sterio Károly (Stájerlak, 1821 – Pest, 1862. június 4.), - Juhász
Rakás nick alatt került feltöltésre A Vidrócki síremlékeiről készült képek 


Krasznahorka büszke vára 

Ebben a videóban egy furulyán előadott verziója hallható a dalnak. Bár én sokáig népdalnak hittem, de a dalt Rákóczi Ferenc újratemetésére írta gróf Andrássy Gyuláné Zichy Eleonóra.

A hangok megszólalásához egy Yamaha f-es altfurulyát, meg egy Audacity programot használtam. Eddig többféle mikrofonnal próbálkoztam, megoldást az utóbbi pár felvételnél használt Shure mikrofon jelentette.

A video hátteréül szolgáló képek egy része szabadon felhasználható interneten gyűjtött fotó. Ezért köszönetet mondok a megosztóknak: Szeder Lászlónak és Thaler Tamásnak!

Dudás Gyulától fényképeket kaptam a videóhoz, köszönöm szépen Gyula!

A videó képanyagában látható még Mányoki Ádám portréja a fejedelemről.


Krasznahorka büszke vára, ráborult az éj homálya.
Tornyok ormán az őszi szél, rég múlt dicsőségről mesél..
Rákóczinak dicső kora, nem jön vissza többé soha. 

Harcosai rég pihennek bujdosó fejedelemnek.
A toronyból késő este tárogató nem szól messze.
Olyan kihalt, olyan árva, Krasznahorka büszke vára. 


Arad október 6.

Arad október 6. Többféle legenda kapcsolódik a vértanuk halálához. Az egyik érdekes mondatról többféle dolgot olvastam. Az egyik legenda szerint a nép vette a szájára másnap reggel. A másik szerint az egyik kivégző tiszt mondta a kivégzések után. Minden esetre ezt németül kell idéznem, mert így adják ki a mondat kezdőbetűi a vértanuk nevének kezdőbetűit. A részletek a videóban láthatóak.


Kimegyek a doberdói harctérre...

A feltöltésen szereplő népdalt régóta kóstolgatom. Többféle módon próbáltam megszólaltatni. A felvételen kétfajta furulya hallható, egy sima c-s szoprán fafurulya, egy Yamaha f-s alt műanyag. A kíséretet az Anvil Studio segítségével kottáztam be a midi fájlba. Aztán egy régebbi Reason verzióval élet hűbb hangzásra javítottam a midis hangokat. Az Audacity hangkezelővel pedig rávettem a két furulya hangját.


Moha 2015. június 9. jégeső

Egy kis időjárási helyzetjelentés. Saját zenével fűszerezve. Egy régi midis szerkesztés, mai hangokkal megtupírozva....


Kék ibolya...

Ezen a felvételen többféle új dolgot használtam. Egyrészt a barátomtól, Várszegi Józseftől kapott Yamaha Alto YRA 27 II altfurulyát. A régi Cakewalk-ot próbálom pótolni az Anvil Studio szabadon használható verziójával. Ezzel kottáztam be a midi alapot. Ezután mp3-ra Konvertáltam a midit.

Ezt a szintén szabadon használható Audacity hangszerkesztővel kevertem össze az élő furulyaszóval. Itt egy új eszközt vetettem be. A furulyát egy Shure SV100-as mikrofonnal rögzítettem. Ezzel a mikrofonnal már érdemes volt használni az élőfellépéseknél is alkalmazott Phonic Micro VI Effect Processor-t.

Ezt a népdalt sokan és sokféleképpen dolgozták már fel. Én ma egy többféle hangzást ötvöző verziót mutatok be. Ezt már nehezen lehetne hagyományos értelemben népzenének nevezni, de ez nem zavart abban, hogy kipróbáljam ezt a lehetőséget. A mai kor lehetőségeit többen használták már hasonlóan. Magam is többféle műfajt próbáltam már ötvözni népi vagy éppen népies dallamokkal.

Szóval ebben a verzióban van népi hagyomány, van ámítástechnika, van virtuális és valódi hangszer, és persze egy ember, aki játszik ezekkel.


2014 képek és hangok

2014-es képek, fényképek, fantáziák, saját zenével körítve. A zene még a kezdeti midis korszakban készült egy kis mai simogatással...:D


Búcsúdal-féle

Egy négyéves korszak lezárásaként készítettem. Ahogy a címe is mutatja, olyan búcsú dal féle. A refrén talán néhány embernek ismerős lesz, akik ezt az időt velem töltötték. :D A klipben hallható zene saját ámítógépes kísérletem. Őszi köd a címe. A videók elkészítésében köszönöm szépen Korponai Dénes segítségét!


Bach: Polonaise-furulyán

20 könnyű darab gitárra. Egy régebbi kotta került a kezembe. Ugyan az a Polonaise is megtalálható benne, amit Béres János is becserkészett a Furulyaiskola című könyvecskék második darabjába. Furulyán már nem is biztos, hogy a könnyű darabok közé tartozik. :D Némi midis szerkesztés után megpróbáltam újra az ámítógépet és a furulyát összehangolni.


Mitől bátor az oroszlán?

Egy GIF pótló apró kis filmecske, ami mély és tudományos alapossággal kutatja egy oroszlán bátorságának a forrását! A kíséretül barkácsolt zene egy kis zenegépes játszadozás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szegény vagyok, szegénynek születtem...

Magyar népdal egy Yamaha c-s szoprán furulyán.Képek szinkronban a hanggal ábrázolják a dal tartalmát, hangulatát...Feliratokon szerepel a dal szövege is a képeken.A dal végén láthátó kép Mohán készült fotó alapján, grafikus szoftverrel készült.Hungarian folksong single Yamaha c-s on a soprano flute.pictures depict the content of the song with the sound in dubbing, his mood ... the text of the song figures on inscriptions on the pictures.the picture which can be seen on the end of the song was taken on Moss photo his basis, a graphic designer prepared software.

Kalmár Lajos furulya

Keresés ebben a blogban